Kırsal alanda yaşayan kadınlar olarak, kendimiz, çocuklarımız ve ailelerimiz için daha iyi bir hayat kurmak fikri ile yola çıkmıştık. Kendimizi geliştirmek, refahımızı artırmak, çocuklarımıza daha güzel bir ortam yaratmak hepimizin ortak arzusuydu. Ravandalı Kadınlar Derneği’mizi, 2 yıllık örgütlenme çalışmalarının ürünü olarak Aralık 2014’te kurduk. Kilis’in aktif tek kadın derneği olan Derneğimiz, aynı zamanda GAP illerinin kırsal bölgelerinde kadınların kurduğu ender örgütlerden biri olma özelliği taşıyor. Derneğimizin, biri kullanılmayan bir okulun tadilatıyla olmak üzere, 2 binası bulunmaktadır.

Derneğimiz, kırsal alanda yaşayan biz kadınların emeklerinin değerlendirilmesi, sosyal yönden güçlendirilmesi ve çevre konularında çalışmalar yürütmektedir. Bu çerçevede pek çok faaliyet yapmaktayız. Zeytinyağı sabunundan, nar ekşisine, el işi ürünlerden pekmeze kadar pek çok ürünü geliri doğrudan üyelerimize kalacak biçimde üretmekte ve pazarlamaktayız. Ayrıca bazı Dernek üyesi kadınların başladığı Yumurta Tavukçuluğu da ekonomik gelir getiren bir başka faaliyettir.

Ayrıca hem kendimiz hem de çocuklarımız için sosyal faaliyetler, köylerimizi güzelleştirmek ve çevre ile ilgili etkinlikler de Derneğimiz tarafından hayata geçirilmektedir.